به رهبران جهان اسلام

به رهبران جهان اسلام

گزیده‌هایی از سرمقالۀ شمارۀ ۷۴-۷۵ مجلۀ ندای اسلام

 

مقولۀ معروفی است که «الناس علی دین ملوکهم»؛ یعنی افکار و اندیشه‌ها و صلاح و فساد حاکمان تأثیر آشکاری در زندگی مردم و جوامع دارد. براین‌اساس، در دنیای امروز افکار و اندیشه‌ها و سیاست و عملکرد رهبران و دولتمردان کشورهای اسلامی باید به‌گونه‌ای باشد که منشأ خیر و صلاح برای ملت‌های خود باشند.

 

در کشورهای اسلامی در دوران اخیر متأسفانه در مواردی کسانی زمام امور را به‌دست گرفتند ‌که شاید از نظر مدرک علمی و دانش‌های معاصر کمبودی نداشتند، ولی از نظر فکری و معنوی و داشتن ارادۀ قوی و رویکرد مثبت و خیرخواهانه دچار فقر و کمبود بودند.

 

وضعیت امروز جهان اسلام اقتضا می‌کند که رهبران و دولت‌مردان کشورهای اسلامی، و علما و دانشمندان و فرهیختگان جوامع اسلامی، بالاتر از خودمحوری و تک‌روی به مصلحت جهان اسلام و آیندۀ امت اسلامی و جوامع انسانی بیندیشند و اذعان کنند که هر اراده، تلاش و اقدام مثبت‌شان منشأ خیر و رشد و تحول خواهد بود و در تاریخ ماندگار خواهد شد.

 

حکام و فرمان‌روایان جهان اسلام و اولیای امور مسلمانان بیش از پیش به‌خود آیند و با درک اوضاع و شرایط کنونی و با تأسی از بهترین‌های تاریخ و با توکل بر الله و الهام از قرآن و سنت و استفاده از عقل سلیم و تجارب نیکوی بشری، بر خود و ملت‌های خود ترحم کنند. نه تنها از انتقاد عالمان دلسوز و فرهیختگان مخلص نهراسند، بلکه در این برهۀ حساس از افکار، نظرات و راهکارهای مفید و سازندۀ آنان استفاده نموده، منشأ اصلاح و تحول و خیر و سعادت گردند.

 

با اصلاح سیاست‌ها و رویکردها، امید است بساط نابسامانی‌ها و بی‌عدالتی و تبعیض‌ها برچیده شود و توسعه و شکوفایی مطلوب تحقق یابد، و امنیت و عدالت و رفاه در جامعه حاکم گردد.

با استعداد و ظرفیتی که امت اسلامی و جهان اسلام دارد، رهبری درست می‌تواند این مقطع زمانی را نیز ‌به فراز مهم و روشنی در تاریخ و تمدن اسلامی تبدیل کند؛ و قطعاً خشنودی الله و آفرین و دعای خیر بندگان الله و نیک‌نامی، نصیب ‌رهبرانی خواهد شد که در این مسیر حرکت و تلاش کنند. والله من وراء القصد و هو یقول الحق و یهدی السبیل.

 

به قلم مفتی محمدقاسم بنی‌کمال (قاسمی) ـ سردبیر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مطالب زیر شاید مورد توجه شما قرار گیرد

شمارۀ جدید فصلنامۀ ندای اسلام منتشر شد

شمارۀ ۸۴ فصلنامۀ ندای اسلام امروز پنجشنبه ۱