راهکارهایی برای داشتن جهانی امن

راهکارهایی برای داشتن جهانی امن

تحلیل مولانا عبدالحمید پس از انتخاب ترامپ بهعنوان رئیسجمهور امریکا

دونالد ترامپ سرانجام در کمال ناباوری برای ۴ سال، سکان ریاست جمهوری ایالات متحدۀ امریکا را به‌دست گرفت و همانگونه که انتظار می‌رفت کارش را با جنجا‌ل‌آفرینی آغاز کرد. تصمیمات عجولانه و نسنجیدۀ او در شرایطی که مدت خیلی کوتاهی از تکیۀ او بر مسند ریاست جمهوری امریکا می‌گذرد، نشان می‌دهد که مردم دنیا بی‌دلیل به انتخاب او اعتراض نمی‌کردند. تاکنون دربارۀ عملکرد رئیس جمهور جدید ایالات متحدۀ امریکا و احکام عجیبی که صادر کرده است، تحلیل‌های بسیاری ارائه و سخنان زیادی مطرح شده است. مولانا عبدالحمید امام جمعۀ اهل‌سنّت زاهدان هم پس از انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس جمهور امریکا و اتخاذ تصمیمات عجیب و غریب او، به اظهارنظرهای قابل تأملی در خطبه‌های نماز جمعۀ پرداخته است.

 

ترامپ اشتباهات رؤسای جمهور پیشین امریکا را تکرار نکند

نخستین اظهارنظر شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید پس از انتخاب ترامپ رنگ‌وبوی توصیه داشت. امام جمعۀ اهل‌سنّت زاهدان در خطبه‌های جمعه ۲۱ آبان ۹۵ اظهار داشت: «اگر رئیس جمهور جدید امریکا قصد مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم دارد، باید ابتدا مسائل و اتفاقاتی را که در جهان اسلام رخ داده و سبب شده‌اند برخی از مسلمانان به افراط‌گرایی روی بیاورند، آسیب‌‌شناسی کند و در این مسیر اشتباهات رؤسای جمهور پیشین آمریکا (بوش و اوباما) را تکرار نکند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانیِ مولانا عبدالحمید، ایشان همچنین خاطرنشان کرد: «به نظر ما بوش و اوباما ناموفق عمل کردند. اگرچه آقای اوباما فرد میانه‌رویی بود، اما اشتباهات بزرگی در سیاست خودش مرتکب شد و می‌توانست بهتر عمل کند.»

 

چرا افراطگرایی در جهان گسترش یافته است؟

امام جمعۀ اهل‌سنّت زاهدان در عین حال به بیان عوامل گسترش افراط‌گرایی در جهان پرداخت و در بیان نخستین عامل گفت: «مشکلات در جهان اسلام از آنجا آغاز شد که شوروی سابق یک کشور مستقل را مورد تهاجم قرار داد و مردم افغانستان را قتل‌عام کرد. در واکنش به این تهاجم، گروه‌های مختلفی با انگیزۀ مبارزه و با عناوین مختلف قیام کردند.

دومین عامل گسترش «تروریسم» در جهان را باید در اشغال سرزمین فلسطین و سرکوب ملت فلسطین توسط اسرائیل جست‌وجو کرد. رژیم اشغال‌گر اسرائیل در این سرزمین حق سخن ‌گفتن را از آنان گرفت و به ندای ملت فلسطین که خواستار عدالت و آزادی و احقاق حقوق‌شان بودند، توجه نکرد و برای رسیدن به این مسائل با آنان بر سر میز مذاکره ننشست، بلکه به سرکوب مردم فلسطین متوسل شد. لذا حملات استشهادی و انتحاری و آنچه امروز جهان غرب از آن به‌عنوان «تروریسم» یاد می‌کند، بر اثر این دو عامل در دنیا به‌وجود آمد.

سومین عامل گسترش افرا‌ط‌گرایی در جهان حکومت‌های خودکامه و مستبد وابسته به غرب هستند که به اقوام، مذاهب و ادیان آزادی ندادند و به خواسته‌های برحق مردم توجه نکردند، بلکه به سیاست سرکوب و زندان و شکنجه متوسل شدند.

بر این اساس اگر رئیس جمهور جدید امریکا به‌جای آسیب‌شناسی و ریشه‌یابی تروریسم و افراط‌‌گرایی، بخواهد به سیاست سرکوب و جنگ ادامه دهد، درواقع به گسترش تروریسم در جهان کمک کرده است. بنده به صراحت می‌گویم سیاست‌هایی که امریکایی‌ها تاکنون برای مقابله با افراط‌گرایی درپیش گرفته‌اند، غلط و ناموفق بوده است.

اگر رئیس‌جمهور جدید آمریکا به سیاست ضدیت با مسلمانانی که قصد جنگ ندارند ادامه دهد، به این معناست که می‌خواهد تمام مسلمانان را به‌سوی افراط‌گرایی و تندروی سوق دهد.

آقای ترامپ اگر می‌خواهد رئیس‌جمهور موفقی باشد قبل از هر چیز باید کاری کند که  به اشغال سرزمین فلسطین پایان داده شود. باید به خواسته‌های اقوام، مذاهب، ادیان و تمام ملت‌ها توجه کند و بداند که عدالت و آزادی ضامن امنیت جهان است.»

ایشان همچنین تاکید کرد: «رؤسای ‌جمهور آمریکا و روسیه و سایر رؤسای جمهور کشورها بدانند تا زمانی که جلوی آزادی‌های بحق ملت‌ها گرفته شود و ظلم و تبعیض و بی‌توجهی به خواسته‌های ملت‌ها در جوامع موجود باشد، در دنیا خبری از امنیت نخواهد بود. بر اثر بی‌عدالتی و ظلمی که در جهان موجود است، کسانی که افراط‌گرا نیستند هم به افراط‌گرایان می‌پیوندند.

تروریسم و مشکلاتی را که امروز جهان با آن مواجه است روسیه و آمریکا به‌وجود آورده‌اند. اینها به‌خاطر تکبر و خوی استکباری نمی‌توانند حرف مردم را بشنوند و گمان می‌کنند هرچه خودشان فکر می‌کنند صحیح است، درحالی‌که تنها در صورتی می‌توانند در مبارزه با افراط‌گرایی موفق باشند که به حرف‌های دیگران توجه کنند و مسائل را آسیب‌شناسی دقیق و صحیح نمایند.

اگر قدرت‌های غربی و شرقی در کشورهایی که امروز با بحران مواجه هستند، بین اقوام و مذاهب و فِرَق مختلف عدالت را اجرا می‌کردند و آنها را کنار یکدیگر قرار می‌دادند، امروز این کشورها با مشکلات مواجه نمی‌شدند و در معرض تجزیه قرار نمی‌گرفتند و شاهد این همه تخریب و ویران‌گری نبودیم.»

مولانا عبدالحمید خاطرنشان کرد: «وضعیتی که امروز در کشورهای بحران‌زده شاهد هستیم، نتیجۀ سیاست‌های غلط دولت‌های اسلامی و قدرت‌های منطقه است. البته شاید این قدرت‌ها عمداً چنین سیاست‌هایی را اجرا می‌کنند تا از طریق قتل‌عام ملت‌ها به منافع خودشان برسند و در کشورهای اسلامی پایگاه‌های نظامی ایجاد کنند؛ همان‌گونه که اکنون هم در بعضی کشورها پایگاه ایجاد کرده‌اند.

اگر کسی بخواهد دشمنی با اسلام را ادامه دهد، بداند که الله تعالی انتقام‌گیرنده است؛ خداوند متعال گردن کسانی را که بخواهند با حق مقابله کنند و چراغ خدا را خاموش کنند، می‌شکند و هیچ‌کس توانایی مقابله با خدا را ندارد.»

 

حکایت دیوارهایی که بار دیگر کشیده شد

دونالد ترامپ در بدو ورود به کاخ سفید فرمان‌هایی صادر کرد که برای خیلی‌ها قابل تصور نبود. عجیب‌ترین فرمان او حکایت از ممنوعیت ورود شهروندان ۷ کشور  به امریکا داشت و این یعنی این‌که چیزی حدود ۱۷۰ میلیون نفر حق ندارند پا به‌ خاک آمریکا بگذراند. این فرمان اعتراض‌هایی را در جامعۀ آمریکا برانگیخت، به‌گونه‌ای که رویترز آن را موجب «هرج‌ومرج و خشم در جامعۀ مسلمانان» و سی‌ان‌ان آن را «هرج‌ومرج و سردرگمی در آمریکا و جهان» دانست. در واکنش به این اتفاقات شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش دوم خطبه‌های جمعه ۱۵ بهمن ۹۵ خاطرنشان کرد: «واقعاً بعید است کشوری که ادعای پیشرفت و توسعه دارد، درهایش را به روی کشورهای دیگر ببندد و به‌دنبال ایجاد حائل و کشیدن دیوار میان ملت‌ها باشد. جای تعجب است که امروز ملت‌ها دارند دیوارها را از میان خود برمی‌دارند و آنها را می‌شکنند، اما آمریکایی‌ها گرفتار تنگ‌نظری شده‌اند و دارند به قرون گذشته برمی‌گردند.»

 

اگر میخواهید با تروریسم مبارزه کنید، سیاستتان را تغییر دهید

امام جمعه اهل‌سنّت زاهدان در ادامه خطاب به ابرقدرت‌های جهان، تصریح کرد: «آقای ترامپ، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها و تمام مردم دنیا اگر واقعاً می‌خواهند با «تروریسم» و «افراط‌گرایی» مبارزه کنند، باید سیاست‌شان را تغییر دهند. باید قدرت‌های بزرگ ملت فلسطین را آزاد کنند و منطق گفتمان را حاکم کنند. اجرای عدالت و اعتدال را اختیار کنند، آن‌وقت دنیا امن می‌شود. راه مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی، بمباران و تخریب و جنگ نیست. جنگ، جنگ می‌آفریند. حملۀ نظامی و بمباران راه علاج نیست. آسیب‌شناسی دقیق و شنیدن حرف طرف مقابل و برنامه‌ریزی، راه درست علاج است.»

ایشان در ادامه با تأکید بر لزوم تجدیدنظر در سیاست‌های اشتباهی که سبب بحران در دنیا شده، اظهار داشت: «سیاست‌های گذشتۀ آمریکا، اروپا و روسیه اشتباه بوده است، به‌همین علت نتیجه نگرفته‌اند. حمایت آنها از رژیم صهیونیستی و یهودیان افراط‌گرا، نمونه‌ای از سیاست اشتباه‌شان است. باید همۀ قدرت‌ها در روش و سیاست‌شان تجدیدنظر کنند.»

مولانا عبدالحمید در ادامه با تأکید بر لزوم گفتمان و اجرای عدالت، خاطرنشان کرد: «در شرایط جدید، سیاست گفتمان و اجرای عدالت جواب می‌دهد. این امر می‌تواند خاورمیانه و جهان را امن و تروریسم را ناکام کند.»

 

 

مجله ندای اسلام ـ شماره ۶۷-۶۸

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مطالب زیر شاید مورد توجه شما قرار گیرد

شمارۀ جدید فصلنامۀ ندای اسلام منتشر شد

شمارۀ ۸۴ فصلنامۀ ندای اسلام امروز پنجشنبه ۱