شماره جدید مجلۀ ندای اسلام منتشر شد

شماره جدید مجلۀ ندای اسلام منتشر شد

- درمجله ندای اسلام
267
0

هشتادمین شمارۀ مجلۀ ندای اسلام چند روزی است که از چاپ درآمده و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

 

در ادامه نگاهی گذرا به درون صفحات شمارۀ جدید مجلۀ ندای اسلام خواهیم داشت:

عنوان سرمقالۀ این شماره «انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰، چالش‌های حکمرانی و دغدغۀ جامعۀ اهل‌سنّت» است. مولانا مفتی محمدقاسم بنی‌کمال (قاسمی)، سردبیر مجلۀ ندای اسلام این‌بار با نگاهی به سیزدهمین دورۀ انتخابات ریاست جمهوری به بیان چالش‌های حکمرانی در جهان امروز و مهم‌ترین دغدغه‌های اهل‌سنّت و انتظارات آنان از رئیس‌جمهور آینده پرداخته است.

در ستون «گفتار» نکته‌هایی از بیانات چند ماه گذشتۀ حضرت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید با محوریت موضوع «انتظارات و مطالبات حقوقی و مدنی جامعۀ اهل‌سنّت ایران از نظام و حاکمیت» کار شده است.

در ستون «معارف قرآنی» شمارۀ جدید ندای اسلام مقاله‌ای از استاد مولانا مفتی محمدقاسم قاسمی با عنوان «آفات و امراض؛ هم رحمت هم هشدار» چاپ شده است. استاد در این مقاله با اشاره به شیوع بیماری کرونا به بیان نکات قرآنی مهمی دربارۀ آفات، امراض و بلایا پرداخته است.

در ستون «سیرت» این شماره، بخشی از «خطبه‌های رسول اکرم» صلّی‌الله‌علیه‌وسلّم با این توضیح چاپ شده که «خطبه‌ها و سخنرانی‌های پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وسلّم و خلفای راشدین از شاهکارهای ادبی تاریخ اسلام، گنجینه‌ای بسیار گرانبها و نسخۀ جامعی برای رستگاری امت اسلامی و جامعۀ بشری هستند…. قصد داریم در این ستون به‌طور سلسله‌وار گزیده‌ای از خطبه‌ها و سخنرانی‌های رسول اکرم و خلفای راشدین را به خوانندگان گرامی تقدیم کنیم». «فلسفۀ امی بودن پیامبر اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وسلّم» عنوان مقالۀ دیگری است که به قلم عبیدالله براهویی در این ستون چاپ شده است.

«نقش فقیهان شافعی ایرانی در گسترش فقه اسلامی» عنوان مقاله‌ای است به قلم فرید نوری از شهرستان گله‌دار استان فارس که در ستون «تاریخ و اندیشه» کار شده است. در این ستون مقالۀ دیگری را از «امیرشعیا حجازی» با عنوان «پیام اقبال به جوانان» می‌خوانید.

«مسجد مرکز فعالیت و نشاط فکری و معنوی امت اسلامی» نوشتۀ علامه سیدمحمدیوسف بنوری با ترجمۀ اسحاق توماج، «رزق حلال و تأثیر آن در زندگی و اعمال» نوشتهٔ دکتر عبیدالله بادپا، «رشوه درآمدی کاذب و مخفی» نوشتۀ علی‌محمد اسماعیلی‌نژاد، «نقش کتابخانه‌ها در جوامع شهری و روستایی» نوشتۀ مسعود عبادی، «چگونه بچه‌ها را عاشق مطالعه کنیم؟» نوشتۀ یعقوب شه‌بخش و «اصول و مبادی طب اسلامی» (بخش دوم)، عناوین مقالات و مطالبی هستند که در ستون «جامعه» شمارۀ جدید ندای اسلام کار شده‌اند.

محمدعمران بنی‌کمال که چند شماره‌ای است برای ستون «اقتصاد» مجلهٔ ندای اسلام مقالاتی خواندنی می‌نویسد، در این شماره مقاله‌ای با موضوع «واقع‌گرایی در اقتصاد و نظام مالی اسلامی» نوشته است.

«تأثیر محبت در تربیت فرزندان» عنوان مقاله‌ای کاربردی و مفید است که سکینه یوسفی، از دانش‌آموختگان حوزه و دانشگاه آن را نوشته و به پدران و مادران امروز تقدیم کرده است. این مقاله در ستون «خانواده» کار شده است.

 

در ستون «رهاورد» شمارۀ جدید مجلۀ ندای اسلام، سومین بخش از گزارش سفر علامه مفتی محمدتقی عثمانی به عراق با عنوان «وادی دجله و فرات؛ در مدائن پایتخت امپراتوری فارس» چاپ شده است. ترجمه و تنظیم این گزارش‌ها را محمد ذاکری‌فر برعهده دارد.

 

فصلنامۀ ندای اسلام از نشریات باسابقهٔ جامعۀ اهل‌سنّت ایران است که با سردبیری مفتی محمدقاسم قاسمی و مدیرمسئولی مولانا خدارحم لکزایی‌بهادری زیر نظر دارالعلوم زاهدان چاپ و منتشر می‌شود.

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مطالب زیر شاید مورد توجه شما قرار گیرد

شمارۀ جدید فصلنامۀ ندای اسلام منتشر شد

شمارۀ ۸۴ فصلنامۀ ندای اسلام امروز پنجشنبه ۱