شمارۀ جدید فصلنامۀ ندای اسلام منتشر شد

شمارۀ جدید فصلنامۀ ندای اسلام منتشر شد

- درمطالب ویژه
286
0

 

هشتاد و یکمین شمارۀ فصلنامۀ ندای اسلام، سه‌شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ منتشر شد. در شمارۀ جدید این مجله مطالب مهمی دربارۀ افغانستان و تحولات اخیر این کشور آمده است. گفت‌وگو با مولانا دین‌محمد درک‌زهی، از علمای برجستۀ منطقۀ سرحد بلوچستان و نیز چند مقالۀ تحقیقی در قالب پروندۀ ویژۀ «تاریخ هند و نهضت شیخ‌الهند» از دیگر مطالب مهم شمارۀ تابستان فصلنامۀ ندای اسلام است.

در ادامه نگاهی به درون صفحات شمارۀ جدید مجلۀ ندای اسلام خواهیم داشت:

مولانا مفتی محمدقاسم قاسمی در سرمقالۀ این شماره به بررسی و مرور تحولات افغانستان در گذشته و حال پرداخته و با نگاهی به آینده راهکارهایی برای استمرار و موفقیت بیشتر دولت روی کارآمده پیشنهاد کرده است. ایشان در بخشی از نوشتۀ خود آورده است: « باید دید طالبان این‌بار چگونه مملکت را مدیریت می‌کنند، چگونه به دولت‌سازی و تدوین قانون اساسی مطابق با اصول و چارچوب‌های اسلامی می‌پردازند، چگونه امنیت پایدار به‌وجود می‌آورند، چه عملکردی در زمینۀ مدیریت کارآمد سیاسی، اقتصادی و تحقق عدالت اجتماعی و اعتمادسازی گروه‌های مختلف ارائه خواهند کرد. چگونه حقوق اقلیت‌ها و زنان را مراعات خواهند کرد. روشن است که آنان در طول این بیست سال جهاد و فداکاری تجربه‌هایی کسب کرده و به برخی از نقاط ضعف گذشته پی برده و در صدد جبران هستند. بدون تردید آزمون سختی در پیش دارند که تنها راه موفقیت در این آزمون این است که باور کنند مسئولیت سنگینی در قبال ملت افغانستان و اسلام و مسلمین و جهان و جهانیان متوجۀ آنان است و هرنوع اشتباه یا شتاب‌زدگی و اقدام ناسنجیده در برخورد با مشکلات به نام اسلام و جهاد اسلامی تمام شده و سبب ناامیدی و مأیوسی دوستان و خیرخواهان، و شماتت بدخواهان و دشمنان خواهد شد و بسیاری از امیدها و تلاش‌ها را ضایع خواهد کرد.»

در ستون «گفتار» ابتدا فرازهایی از بیانات شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید دربارۀ تحولات افغانستان با تیتر «روزگار نوِ مردم افغانستان» کار شده و پس از آن «اهمیت توجه به تربیت و تحصیل فرزندان» در کلام امام جمعۀ اهل‌سنت زاهدان تبیین شده است.

دربارۀ افغانستان در ستون «ایران و جهان» این شماره مقاله‌ای با عنوان «بشنو ای افغانستان/ قلب آسیا از نگاه علامه سیدابوالحسن ندوی» به قلم عبدالحکیم شه‌بخش چاپ شده است.

در ستون «اهل‌بیت و صحابه»، بخش اول مقالۀ «سیده فاطمه رضی‌الله‌عنها» به قلم حبیب‌الله مرجانی آمده است. این مقاله از سلسله مقالاتی است که زیر عنوان «دختران رسول‌الله صلّی‌الله‌علیه‌وسلّم» برای چاپ در این ستون تهیه می‌شوند.

گفت‌وگوی تفصیلی با مولانا دین‌محمد درک‌زهی، مدیر مدرسۀ دینی تعلیم القرآن روستای شورشادیِ بخش کورین (واقع در جنوب غرب زاهدان) از مطالب خواندنی شمارۀ جدید ندای اسلام است. این گفت‌وگو سبب شده برای اولین بار مباحث مهمی دربارۀ شرح حال و فعالیت‌های علمی و تألیفی مولانا دین‌محمد درک‌زهی به قلم بیاید.

در شمارۀ ۸۱ فصلنامۀ ندای اسلام پروندۀ ویژۀ «تاریخ هند و شیخ‌الهند» به سرپرستی ثناءالله شهنواز، دبیر ستون «تاریخ و اندیشه» کار شده است. پروندۀ هند شامل این مقالات است: «تاریخ هند از آغاز تا پایان دورۀ اسلامی و شروع دورۀ استعمار» نوشتۀ احمد علی‌زهی‌شه‌بخش، «تأثیر استعمار بر مسلمانان هند» نوشتۀ عبدالغفور دورانی و «نهضت شیخ‌الهند و مولانا محمود حسن» نوشتۀ مشترک ثنا‌ءالله شهنواز و عبدالحکیم شه‌بخش.

«راهکارهایی برای کنترل بازی‌های رایانه‌ای فرزندان» عنوان مقاله‌ای کاربردی و مفید است که فاطمه رحمتی‌بالاقلعه، از فرهنگیان بلوچ آن را نوشته و به پدران و مادران امروز تقدیم کرده است. این مقاله در ستون «خانواده» چاپ شده است.

«دانش اقتصاد در قرآن» نوشتۀ عبدالله سعید/ ترجمۀ سعید عدالت‌نژاد، بخش دوم مقالۀ «غذای دلها» منتخبی از قوت القلوب ابوطالب مکی با ترجمۀ نصیراحمد سیدزاده، «مسئولیت‌پذیری در قبال برنامۀ الهی» نوشتۀ نذیراحمد مکتبی/ ترجمه و اقتباس عبدالمجید دوستی، «چگونه از اوقات خود بهتر استفاده کنیم؟» نوشتۀ عبداللطیف نارویی، عناوین دیگر مقالات و مطالبی هستند که در شمارۀ جدید ندای اسلام کار شده‌اند.

در ستون «رهاورد» شمارۀ جدید مجلۀ ندای اسلام، گزارش سفر شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید به ترکیه در تیرماه ۱۴۰۰، به روایت حافظ محمداسماعیل ملازائی و قلم یعقوب شه‌بخش چاپ شده است.

فصلنامۀ ندای اسلام از نشریات قدیمی جامعۀ اهل‌سنّت ایران است که به سردبیری مفتی محمدقاسم قاسمی و مدیرمسئولی خدارحم لکزایی‌بهادری زیر نظر دارالعلوم زاهدان چاپ و منتشر می‌شود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مطالب زیر شاید مورد توجه شما قرار گیرد

شمارۀ جدید فصلنامۀ ندای اسلام منتشر شد

شمارۀ ۸۴ فصلنامۀ ندای اسلام امروز پنجشنبه ۱