عادی‌سازی روابط با دولت صهیونیستی، اشتباه یا خیانت؟!

عادی‌سازی روابط با دولت صهیونیستی، اشتباه یا خیانت؟!

سه‎شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ش./ ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰م. امارات متحده عربی و بحرین با واسطه‌گری رئیس‌جمهور و دولت آمریکا، به‌طور رسمی عادی‌سازی روابط‌شان را با رژیم غاصب اسرائیل و دولت صهیونیستی آغاز و در کاخ سفید با یکدیگر توافق صلح و همکاری امضا کردند. سال‌ها پیش دولت‌های مصر و اردن نیز به چنین امری تن داده بودند.

 

صهیونیست‌ها قبل از تأسیس حکومت غیرمشروع خود در سرزمین فلسطین و بعد از آن به‌طور پیوسته در تلاش بوده‌اند که دولت‌های عربی و اسلامی، موجودیت و مشروعیت آنها را در این سرزمین به رسمیت بشناسند. آنان با همکاری برخی دولت‌های غربی برای تحقق اهداف‌شان تلاش‌های پنهان و آشکار بسیاری را انجام دادند:

  1. برای تضعیف مرکزیت سیاسی جهان اسلام که امپراتوری عثمانی تحت لوای نظام خلافت از آن نمایندگی می‌کرد، توطئه‌های بسیاری کردند و از همۀ راه‌های ممکن برای فروپاشی آن استفاده کردند؛
  2. با فروپاشی دولت عثمانی، اطلس سرزمین‌ها و دولت‌های اسلامی به‌کلی تغییر کرد و جهان عربی پس از آنکه زیر چتر امپراتوری عثمانی به‌مثابۀ ابرقدرتی جهانی بود، به چندین کشور کوچک و ضعیف تبدیل شد، و تلاش کردند با اعمال نفوذ ابرقدرت‌ها و با استمداد از سیاست‌های تزویرآمیز آنان، زمام قدرت در این کشورها به‌دست کسانی باشد که فاقد ابتکار و اختیار لازم هستند؛
  3. هرجا که توانستند افرادی را روی کار آوردند و حمایت کردند و ترساندند و هرچه خواستند به آنها دیکته کردند؛ باری شنیدم که وقتی ملکه الیزابت در سفری از یکی از کشورهای خلیجی دیدن می‌کند، حاکم آن کشور کلیدهایی را جلوی وی می‌گذارد و می‌گوید اختیار این دیار در دست شماست؛
  4. تلاش کردهاند که نسل جوان و آینده طوری تربیت شود که به تقلید غربی‌ها و فرهنگ و تمدن آنان افتخار کند؛ برای این منظور دانشگاه‌هایی در خود این کشورها تأسیس شده، و برای تربیت و شست‌وشوی مغزی فرزندان و نزدیکان خانواده‌های حاکم، زمینۀ ادامۀ تحصیل آنان را در مراکز فکری و آموزشی دنیای غرب فراهم کرده‌اند تا در آینده هر اقدامی توسط ابرقدرت‌ها و صهیونیست‌ها در فلسطین و کشورهای اسلامی علیه اسلام و مسلمین صورت گیرد، حساسیت و واکنش چندانی را به دنبال نداشته باشد و هرگونه که دل دشمنان بخواهد راه استفاده از ثروت و قدرت جهان عربی هموار باشد، و تنها چیزی که برای این دولت‌ها مهم جلوه داده شده، حفظ قدرت و حکومت در خاندان و خانواده حاکم است.

بعد از طی این مراحل و اجرای برنامه‌های فوق، در این اواخر دیدیم که چگونه با کمال جرأت و جسارت دولت امارات متحدۀ عربی و پس از آن دولت بحرین، با واسطه‌گری و برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور و دولت آمریکا، عادی‌سازی روابط‌شان را با دولت صهیونیستی اعلام کردند. آری، ثمره و نتیجۀ سیاست‌های نفس طولانی همین است که می‌بینیم و می‌شنویم.

 

این اتفاق غم‌انگیز و تأسف‌بار است، و هرقدر عده‌ای این اتفاق و اقدام را توجیه و تفسیر نمایند، واقعیت را نمی‌توانند پنهان کنند.

در این میان آنچه مایۀ امید و قوّت قلب است اینکه این دولت‌ها نتوانسته‌اند موافقت ملت‌ها و توده‌ها را به‌طور کامل جلب کنند؛ چنانکه از هرسو اظهار تنفر و انزجار و محکوم نمودن این اقدام منفی به گوش می‌رسد، و وجدان‌های بیدار از پذیرش این اقدام ابا دارند، و آن را اشتباه تاریخی و یا خیانت خطرناکی تلقی می‌کنند.

 

▫️بخشی از سرمقالۀ شمارۀ جدید به قلم مفتی محمدقاسم بنی‌کمال (قاسمی)

 

 

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مطالب زیر شاید مورد توجه شما قرار گیرد

شمارۀ جدید فصلنامۀ ندای اسلام منتشر شد

شمارۀ ۸۴ فصلنامۀ ندای اسلام امروز پنجشنبه ۱