نکته‌هایی از بیانات شیخ‌‌الاسلام مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل‌سنّت زاهدان

نکته‌هایی از بیانات شیخ‌‌الاسلام مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل‌سنّت زاهدان

- دربیانات شیخ‌الاسلام
432
0

یکی از تعالیم اساسی و محوری در اسلام این است که در همه‌چیز نگاه ما به الله باشد و به الله متوسل بشویم.

ضمن تلاش برای کسب نعمت و رسیدن به موفقیت، همه چیز را از جانب الله بدانیم. نعمت‌ها را از جانب الله و مشکلات و مصایب را هم از جانب الله، اما نتیجۀ عملکرد خودمان بدانیم و هنگام مشکلات به الله تعالی و به نماز و ذکر و دعا متوسل بشویم.(۱۷ مرداد ۱۳۹۹)

 

 

انسان هرجا که هست باید الله را یاد کند. با ذکر پروردگار انسان انرژی می‌گیرد و توانایی حاصل می‌کند. در احادیث و روایات انسان ذاکر به «زنده» و انسان غافل به «مرده» تشبیه شده است؛ «مَثَلُ الذی یَذکُرُ ربَّهُ وَالذی لا یذکُرُه، مَثَل الحیِّ والمَیِّتِ». در نام «الله» برکت هست، ذکر پروردگار انسان را زنده و قوی می‌کند، هم فکر انسان پویا می‌شود و هم بدنش فعال می‌گردد. تمام کائنات از نام «الله» انرژی می‌گیرند و با ارادۀ پروردگار اداره می‌شوند.

کسانی که مشغله‌های کاری بیشتر و سنگین‌تری دارند باید بیشتر ذکر پروردگار را انجام بدهند، زیرا وقتی با خداوند رابطه و وابستگی برقرار می‌شود انسان قوت می‌گیرد. به‌همین‌علت الله تعالی دربارۀ هیچ عبادتی دستور نداده که آن را به کثرت انجام بدهید، اما وقتی نوبت «ذکر» می‌رسد خداوند متعال می‌فرماید: Tاذْکُرُوا اللَّهَ ذِکْراً کَثیراًS به کثرت «الله» را ذکر کنید.

مهم‌ترین عاملی که غفلت را از بین می‌برد «ذکر پروردگار» است. ذکر پروردگار بالاترین نعمت است، هیچ چیزی برای ما از ذکر و تعلق‌ مع‌الله بالاتر و حیاتی‌تر نیست. همه‌جا خدا را یاد کنیم، آنجا که با زبان نمی‌توانیم خدا را ذکر کنیم، در دل الله را یاد کنیم، نعمت‌های خدا را به یاد بیاوریم، به موجوداتش بیندیشیم، توجه را به سوی خدا بگردانیم و همین ذکر پروردگار است.(۱۰ آبان ۱۳۹۸)

 

 

رسول اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وسلّم به ما تعلیم دادند که دنیا را به اندازۀ نیاز طلب کنیم. نباید چنان شیفتۀ دنیا بشویم ‌که بین حرام و حلال آن تفاوتی قایل نباشیم. محبت با مال دنیا نباید سبب شود که زکات اموالمان را ندهیم، حقوق مردم را ادا نکنیم و حق طلبکاران، یتیم‌ها، بیوه‌ها و وظایف مالی را به‌جا نیاوریم. کسی که علاقۀ شدید دنیا در دلش باشد در نزد الله حقیر و خوار و ذلیل می‌گردد و گرفتار مصیبت و عذاب می‌شود.(۲۴ آبان ۱۳۹۸)

 

 

روزی باید حلال، شرعی، بی‌غل‌وغش و گوارا باشد. مال حلال حتی اگر کم باشد از مال حرامی که زیاد باشد بهتر و بابرکت‌تر است.

کسانی که مواد مخدر وارد جامعه و آنها را توزیع می‌کنند، ممکن است ظاهراً یک خانه را از لحاظ اقتصادی آباد ‌کنند، اما قطعاً صدها خانه را ویران می‌کنند. لذا نباید معامله‌ای انجام بدهیم که سبب ویرانی و ازهم‌پاشیدگی نظام صدها خانواده‌ می‌شود.

بخش قابل‌توجهی از زندانیان را معامله‌کنندگان مواد مخدر تشکیل می‌دهند. با رفتن یک نفر به زندان چندین خانواده پریشان می‌شود و چه‌بسا از هم می‌پاشد! از سوی دیگر کسانی که مبتلا و معتاد به مصرف مواد مخدر می‌شوند مشکلات فراوانی را برای خود و خانواده‌هایشان به‌وجود می‌آورند. اعتیاد در واقع به ملت‌ها و نسل‌ها ضرر می‌رساند.

از همۀ عزیران درخواست دارم که دنبال شغل‌های سالم باشند و در جامعه کارآفرینی کنند. بسیاری از افراد از راه‌های مشروع و جایز چنان پول‌های کلانی به دست آورده‌اند که بقیه از راه معاملۀ مواد مخدر نتوانسته‌اند به چنان پولی برسند. (۱ آبان ۱۳۹۸)

 

 

جوانان را رها نکنید! مگر جوان امروز همان فرزندی نیست که شما هنگام تولدش گوسفند ذبح کردید، شیرینی تقسیم کردید و مردم ولادتش را به شما تبریک گفتند؟! چرا اکنون او را رها می‌کنید که جذب افراد ناباب و خلافکاران بشود.

بیدار باشید! جوانان را دریابید! آنها را اکرام کنید! با آنان محبت کنید! آنها را به خود نزدیک کنید! آنها را با خود در مجالس خیر همراه کنید! با شفقت و محبت آنان را به راه درست و صحیح راهنمایی کنید! جوانان آینده‌سازان جامعه و بهترین سرمایه و ثروت ما به‌حساب می‌آیند.

برای تحصیل فرزندانتان هزینه کنید! اگر پول در دست ندارید از دیگران وام بگیرید یا جواهراتتان را بفروشید و برای آنان لباس فرم و کتاب تهیه کنید و هزینه‌های مدرسه‌شان را تأمین کنید. ارزش دارد شما برای تأمین هزینه‌های تحصیل فرزندانتان وام بگیرید تا آنها برای کتاب و دفترشان نمانند و تحقیر نشوند. (۵ مهر ۱۳۹۸)

 

 

آفت‌ها و بلایایی که امروز جهان را فراگرفته‌اند برای آن است که جهانیان را متوجه کند که حق و واقعیت‌ها را طلب کنند. اگر کسی دنبال واقعیت باشد، در هر نقطه‌ای از دنیا الله او را راهنمایی و هدایت می‌کند؛ Tوَ یَهْدی اِلَیهِ مَنْ یُنیبS (شوری: ۱۳). شرایط کنونی جهان شرایط توبه و تضرع الی‌الله است. (۲۳ خرداد ۱۳۹۹)

 

 

اعتقادات دینی و اسلامی ما حکم می‌کند که نباید به‌خاطر منافع اقتصادی از اصول اسلامی خودمان چشم‌پوشی کنیم؛ اصول اسلامی ما را به اعتراض علیه ظلم و ظالمین توصیه و تأکید می‌کند، فرقی نمی‌کند که این ظالم آمریکا و اسرائیل باشد یا چین و کشوری دیگر. باید علیه همۀ آنها اعتراض صورت بگیرد. جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورهای اسلامی و همۀ ملت‌های آزادۀ دنیا باید علناً علیه ظلم چین در حق مسلمانان اعتراض کنند.

دولت ایران بداند از ملتی آزاده و ظلم‌ستیز نمایندگی می‌کند که علیه همین ظلم انقلاب کرده است. وقتی دولتمردان ما با مسئولان چین دیدار و با آنها قرارداد امضا می‌کنند، باید به دولتمردان چین به‌خاطر ظلمی که در حق مسلمانان چین مرتکب می‌شوند هشدار بدهند و بگویند که این ظلم ناپایدار است و برخلاف منافع خودشان است.

قراردادهایی که با چین بسته می‌شود باید با دقت و کارشناسی دقیق صورت گیرد. مردم ما به‌ویژه مردم مناطق ساحلی کشور که دریا و بنادر تنها راه ارتزاق آنهاست، نسبت به آیندۀ این قراردادها نگران هستند. باید در فکر مردم مناطق ساحلی که هیچ درآمدی به‌جز کار در دریا ندارند باشیم. بنده به صراحت می‌گویم که بهترین و باارزش‌ترین بخش سرزمین ما دریاها هستند. بخش بزرگی از اقتصاد کشور از راه دریاها تأمین می‌شود که می‌طلبد مسئولان در این زمینه به‌صورت اساسی چاره‌اندیشی کنند. (۲۴ مرداد ۱۳۹۹)

 

 

در جهان امروز که اروپا و آمریکا برای منافع خودشان باهم متحد شده و اتحادیۀ سیاسی و نظامی تشکیل داده‌اند و روسیه هم چندین کشور را دور خودش جمع کرده و با یکدیگر پیمان‌های نظامی و اقتصادی منعقد می‌کنند، مسلمانان و کسانی که به دین اسلام افتخار می‌کنند، باید برای منافع اسلام و جهان اسلام با هم متحد شوند و با یکدیگر پیمان‌های اقتصادی و حتی پیمان‌های دفاعی و نظامی ببندند.

دشمنان اسلام همواره برای ایجاد تفرقه و اختلاف بین مسلمانان تلاش می‌کنند و مسلمانان هم متأسفانه دوراندیشی ندارند که در نتیجۀ همین عدم دوراندیشی است که مسلمانان بیت‌المقدس را از دست داده‌اند و سرزمین‌های فلسطین به اشغال اسرائیل درآمده و آمریکا نیز در اجرای طرح «معامله قرن» می‌خواهد بخش‌هایی از کرانه باختری رود اردن را نیز به اسرائیل ملحق کند که این مسائل فاجعه و مصیبت بزرگی برای جهان اسلام محسوب می‌شود.(۴ خرداد ۱۳۹۹)

 

 

ایجاد روابط دیپلماتیک امارات با اسرائیل یکی از اتفاقات اخیر بود که جنجال سیاسی بزرگی در جهان به‌پا کرد.

در شرایط کنونی که هنوز سرنوشت تعلیق معاملۀ قرن معلوم نیست، برقراری رابطه با اسرائیل برای هیچکدام از کشورهای اسلامی مناسب نیست، بلکه همۀ دولت‌ها و کشورهای اسلامی باید فعلا از رابطه با اسرائیل اجتناب کنند، زیرا هیچ اطمینانی به اسرائیل نیست و اسرائیل هیچ‌گاه به وعده‌هایی که داده عمل نکرده است. ده‌ها سال است که مردم فلسطین برای دفاع از حق و سرزمین خودشان مبارزه می‌کنند و کشته می‌شوند، اما اسرائیل حاضر نیست با فلسطینی‌ها بر سر میز مذاکره بنشیند و حرف آنان را قبول کند.

امیدواریم مسئولان امارات متحدۀ عربی در تصمیم خود مبنی بر برقراری رابطه با اسرائیل تجدیدنظر کنند. (۳۱ مرداد ۱۳۹۹)

 

 

متاسفانه امروز کشورهای اسلامی با یکدیگر اختلاف دارند و به تهدیدی علیه یکدیگر تبدیل شده‌اند. سران کشورهای اسلامی نمی‌توانند کنار هم بنشینند و سازمان همکاری اسلامی هم در این زمینه هیچ فعالیتی نداشته و ناکام بوده است. همۀ اینها سبب می‌شود که کشورهای اسلامی به دامان مستکبران و اشغالگران سوق پیدا کنند.

کشورهای اسلامی مشترکات بسیار زیادی با هم دارند و سرزمین فلسطین به‌ویژه بیت‌المقدس به همۀ مسلمانان تعلق دارد. سران این کشورها باید با هم متحد می‌شدند، اما متاسفانه دشمنان در بین کشورهای اسلامی اختلاف و بدبینی ایجاد کرده‌اند و دولت‌های بزرگ دنیا با این ادعا که ما شما را از توطئۀ فلان کشور نجات می‌دهیم، وارد کشورهای اسلامی شده و منابع ملی این کشورها را به تاراج می‌برند و سهم‌خواهی و امر و نهی می‌کنند.

تفرقه و اختلاف و جنگ‌های قومی و مذهبی بین کشورهای اسلامی سبب شده است که منافع اسلام و مسلمانان به خطر بیفتد و ضربه ببیند.

اختلاف و تفرقۀ کشورهای اسلامی دلیل تمام ظلم‌هایی است که امروز در حق اقلیت‌های مسلمان در سراسر دنیا صورت می‌گیرند. اگر این اختلافات نمی‌بود امروز مسلمانان در نقاط مختلف دنیا شکنجه نمی‌شدند و تحت ظلم نبودند.

اختلاف و تفرقه سبب شده است که مسلمانان در دفاع از یکدیگر و تحقق آزادی فلسطین و بیت‌المقدس ناکام بمانند و به عزت و حیثیت مسلمانان ضربه وارد شود. (۳۱ مرداد ۱۳۹۹)

 

 

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مطالب زیر شاید مورد توجه شما قرار گیرد

شمارۀ جدید فصلنامۀ ندای اسلام منتشر شد

شمارۀ ۸۴ فصلنامۀ ندای اسلام امروز پنجشنبه ۱